Міжнародний фестиваль "Фолькові інспірації", місто Лодзь, Польща
Сайт фестивалю -- http://www.folkoweinspiracje.pl
Програма ІІІ фестивалю у файлі prograrus.pdf
Матеріали Міжнародного Прес-центру фестивалю
Слідом за вуличними театрами
2 жовтня, в середу, відбулася зустріч учасників вокально-хореографічного конкурсу «Золота Лодка» з віце-мером міста Лодзь, на якій було урочисто відкрито фестиваль народної творчості «Фольков Інспіренс». Ця подія стала початком святкової ходи вуличних театрів, котра почалась біля міської мерії і привела всіх учасників до Мануфактури, де мав відбутися концерт.
Все повинно було початися о 13:00, проте учасники фестивалю «Фольков Інспіренс» прибули на місце за 20 хвилин від запланованого часу. Оскільки погода була холодною, кожна команда, а чекали початку зустрічі з віце-президентом міста на вулиці, грілась як вміла: українці та білоруси співали пісень та водили хороводи, в той час як грузини з палестинцями, похекавши на руки, просто почали фотографуватися.
Нарешті всіх запустили всередину, а через 5 хвилин, рівно о першій, розпочалася урочиста зустріч. Віце-президент міста Лодзь привітав учасників, побажав їм снаги та удачі, після чого слово взяв організатор фестивалю пан Адам Кохер, котрий також не став чекати з привітаннями. Після цього пан Адам виголосив програму чотирьох фестивальних днів.
Учасники теж приготували поздоровлення: українські та грузинська делегації співали народних пісень і танцювали національні танці.
Зустріч продовжувалася недовго, і о 13:40 розпочався парад. Попереду йшли клоуни, надуваючи мильні кульки, розмахуючи прапорами та закликаючи всіх бажаючих приєднатися. Святковою ходою більш ніж 150 чоловік пройшло центральною вулицею міста і його головною площею - площею Свободи. По дорозі було влаштовано декілька веселих конкурсів, переможцем в яких стала Грузія. Також на своєму шляху учасники спостерігали вельми цікаві архітектурні споруди, оригінальність яких є особливістю міського ландшафту.
Кінець параду чекав на учасників фестивалю у Мануфактурі, величезному торгово-розважальному комплексі, основою якого стала фабрика XIX століття.
Святкова хода закінчилась о 15:10, після чого там же відбувся концерт за участі делегацій різних країн світу. Початок фестивалю був дуже вдалим, тож ми з цікавістю спостерігатимемо за розвитком подій і надалі.
Фестиваль вітає нас!
2 жовтня – перший день III Міжнародного фестивалю Юнацької Творчості «Folkowe inspiracje».
На подвір’ї торгово-історичного центру «Manufartura», талант і творчість об’єднали 11 країн і сотні дітей-учасників III Міжнародного фестивалю Юнацької Творчості «Folkowe inspiracje». Цього року країнами-учасниками стали: Україна, Білорусь, Латвія, Росія, Палестина, Грузія, Кенія, Чехія, Словенія, Нідерланди і, звичайно ж, Польща.
О 15.00 годині розпочався урочистий концерт «Sounds of continents», на якому представники кожної з країн презентували фольклор своєї держави. Цей фестиваль об’єднав не тільки Європу, а й континенти. На якусь годину всі забули про свої проблеми, і із задоволенням стали глядачами: слухали пісні фольклорного ансамблю «Намисто» (м. Рівне, Україна) та тріо бандуристок «Золоті струни» (м. Київ, Україна). Полонили душу глядачів вокалісти латвійського колективу «Juras Akmentini»(м. Венспілс), білоруські фольклористи ансамблю «Песенка»(м.Мінськ, Білорусь), і юні учасники дуету «Дія»(м.Луганськ, Україна) . Серце завмирало, коли співали і танцювали учасники з Грузії (група «Ge-Folk I», «Ge-Folk II», м.Тбілісі), виступали запальні танцюристи з Палестини (колектив «Baqoun»), і, звісно, нікого не залишили байдужими танцювальні ансамблі «Барвінок» (м.Луганськ, Україна) та «Фламінго»(м. Київ, Україна), глядачі ще раз упевнилися у професійності та майстерності цих колективів. Хвилю оплесків зірвали стильні та автентичні дівчата театру моди «Дебют» (м. Кривий Ріг, Україна), вони впевнено крокували сценою, кожним рухом і словом стверджуючи красу української жінки та мужність чоловіків.
Такими ж талановитими учасниками була представлена господиня фестивалю – Польща. Всі гості фестивалю та жителі міста Лодзь підспівували колективу «Poltex»(м.Лодзь, Польща) і з нетерпінням чекали на фаєр-шоу від театру Палацу Молоді (м.Лодзь, Польща).
Скільки різних культур було представлено, скільки пісень заспівано, різних фольклорних танців та театральних постановок показано – і стільки ж позитивних вражень глядачами отримано. Це, мабуть,єдиний фестиваль, де кожен учасник – уже переможець, а кожен глядач має можливість, як у машині часу, за декілька годин познайомитися з історією різних країн. Про успіх фестивалю говорили захоплені очі та щирі оплески глядачів – поляків і гостей міста. Біля сцени весь час чулося: «Де можна купити квиток на ваш концерт?», а це вже визнання. Не оминули увагою фестиваль і представники польського телебачення та очільники міста, зокрема з великим задоволенням програму дивилися Йоланта Хелмінська, Вітольд Стенпієн, Ханна Ждановська, Кшиштов Пянтковський.
О 19.30 акробатично-театральною постановкою почалося фаєр-шоу. У спалахах вогню граціозно танцювали юні артисти театру Палацу Молоді. Язики вогню та рухи дітей передавали музику, настрій та емоції. Здавалося, що вогонь живий – він, то експресивно танцює, «запалюючи» глядачів, то меланхолічно зачаровує. Фаєр-шоу – це зовсім інша реальність, прекрасний танець, який одночасно і приборкує, і зливається із стихією вогню. Шоу сподобалося всім.
Початок III Міжнародного фестивалю Юнацької Творчості «Folkowe inspiracje», однозначно, пройшов вдало. З нетерпінням чекаємо на нові відкриття, та враження!
Завіна Олеся
Площадь Свободы в Лодзи
Площадь Свободы - центральная площадь в Лодзи, имеющая форму правильного восьмиугольника. Получила свое современное название в 1918 году в честь обретения Польшей независимости. До 1918 года называлась Новым Рынком.
Площадь появилась в 1823 году в крупном поселке, которым в тот момент являлся Лодзь. Власти города приняли решение превратить Новый рынок в главную площадь города. Вскоре здесь был открыт трактир, началось строительство важных административных зданий. Так было положено начало строительства ратуши и церкви. В центре площади был расположен городской рынок.
Разработкой плана строительства зданий на площади занялся архитектор Бонифаций Витковски. Ратуша была закончена в 1827 году, а годом позже была открыта и церковь Святой Троицы. В 1830 году на площади было построено первое в Лодзи каменное здание, в котором была открыта аптека. Новый рынок действительно стал центром городской жизни. В 1888 году был снесен храм Святой Троицы из-за ошибки в проектировании. Через три года на этом же месте появилась новая церковь, которая сохранилась до наших дней.
Когда в 1898 году на Новом рынке стали ходить трамваи, было принято решение упразднить рынок в пользу элегантной городской площади. В 1918 году Новый рынок был переименован в Площадь Свободы после восстановления независимости Польши. В 1930 году на площади был установлен памятник Тадеушу Костюшко.
В настоящее время Площадь Свободы – излюбленное место встреч горожан, центр культурной и светской жизни города.
Назад у минуле
Музей Археології та Етнографії є найбільшим музеєм м. Лодзь. Тут знаходяться три постійні експозиції: етнографічна, нумізматична та археологічна. На сьогодні колекція музею налічує близько 230 тис. експонатів. Нашій журналістській команді вдалося побувати на мультимедійній презентації історичного розвитку польського життя у різних його аспектах ( житла, знаряддя праці, господарювання: рослинництво, тваринництво і. т.д.), яка мала місце з 10:00 по 11:00, другого жовтня, в середу.
Опісля цікавого та пізнавального походу до музею Археології та Етнографії, наша команда відвідала ще один музей – Фабрики. Він невеликий тому там вам не буде нудно. Знаходиться він у Мануфактурі – величезному торгово - розважальному центрі, основою якого, взагалі то, й стала стара фабрика. Серед експонатів бачимо ткацькі верстати, ваги та інші атрибути виробництва, багато яких можна побачити у дії.
Як ми можемо зрозуміти, місто Лодзь має багато цікавих місць, де варто побувати, тож Ласкаво Просимо!
Музей кинематографии
В польском Музее кинематографии, основанном в 1976 году, кучкуются камеры, проекторы, фотоаппараты и инструменты для производства фильмов прошлого века — в общем, все то, что так или иначе связано с развитием и становлением кино в Польше. Кроме залов с кинотехникой здесь показывают старые и современные фильмы — тоже из коллекции музея.
В музее, размещенном в дворце Кароля Шейблера, находится обширное собрание фильмов и киноафиш, охватывающее период от зарождения кинематографии до настоящего времени. В нем хранятся работы известной Лодзинской школы кинематографии, выпускниками которой были: режиссеры Анджей Вайда, Кшиштоф Кесьлевский, Роман Полапский и Ежи Сколимовский, а также кинооператор Витольд Собоциньский.
Музей кинематографии в Лодзи – существующий с 1976 года музей, единственное учреждение такого рода в Польше, рассказывающее об истории польского кинематографа.
Музей размещается в здании 19 века, которое принадлежало крупному немецкому промышленнику Карлу Шейблеру. Дворец в стиле ренессанса расположен в старинном парке неподалеку от бывшей текстильной фабрики. После окончания Второй мировой войны здание неоднократно сменяло своих владельцев, а также становилось съемочной площадкой для многих фильмов благодаря своим эклектическим интерьерам с камином, мозаикой, витражами и расписными украшениями. Кинематографический музей переехал сюда в 1986 году.
В коллекции музея насчитывается около 1000 фильмов на кинопленке и видеокассетах, а также ряд технических устройств (старые проекторы, камеры), показывающие развитие технологий в данной сфере. В постоянной экспозиции музея представлены устройства, связанные и с развитием театральных технологий, а также существует коллекция «60 лет польской анимации», рассказывающая о развитии анимационных фильмов.
Музей кинематографии организовывает множество выставок, посвященных истории кино, а также современному искусству. К их числу относятся сценографические выставки фильмов Ежи Гофмана «Огнем и мечом» и «Старая сказка», Анджея Вайды и Джоржда Кавалеровича. Периодически в музее проводятся биографические выставки, посвященные выдающимся театральным художникам: Кшиштофу Кесьлевкому, Полу Генри, Роману Полански и другим. Эти выставки были показаны в десятках стран на пяти континентах.
Moda na folk
Мистецтво краси, стилю, елегантності, харизматичності та креативності - її Величність Мода…
Люди захоплюються не модою,
а тими, хто її створює.
Третього жовтня о 19.00 в Академії Художніх Мистецтв моду на фольк нам створювали:
· Театр Моди «Дебют» (м.Кривий Ріг, Україна);
· Художній колектив «Барвінок» (м.Луганськ, Україна);
· Танцювальний колектив «Фламінго» (м.Київ, Україна);
· Фольклорний колектив «Намисто» (м.Рівне, Україна);
· Харцерський художній колектив «КРАЙКИ» при Палаці Молоді (м.Лодзь, Польща);
· Тріо «Золоті Струни» » (м. Київ, Україна);
· Дует «Дія» (м.Луганськ, Україна);
· Вокалісти Юлія Бондаренко (м.Кіровоград, Україна) та Поліна Гавриленко (м.Славутич, Україна).
На подіумі все було яскраво, гарно і витончено. Стильні моделі у фольклорних костюмах змістовно розкривали тему українських обрядів та звичаїв. Але картина була б неповною, якби не обрядові пісні ансамблю «Намисто»; не запальні народні танці колективу «Барвінок», технічно-правильні, наповнені естетичним змістом; не театралізовані цікавинки від хореографічного ансамблю «Фламінго», до речі, його ще можна назвати «Хай-тек» фольклорним. Учасникам колективу вдалося доречно поєднати сучасність і фольклор. Також серце глядачів полонили своїм виступом юні українські вокалісти, які заспівали не тільки на українській, а й на польській мові. Та справжнім сюрпризом для всіх став виступ Харцерського художнього колективу «КРАЙКИ», вони яскраво показали свій талант у витонченому та граціозному танці.
Проте для нас мода на фольк почалася з маленької дівчинки, із виразними очима, що несла великий оберемок костюмів. І ми раптом зрозуміли, що декілька хвилин на подіумі коштують місяців титанічної роботи . До цього ж у будь-якому виступі моделей ми бачили лише витонченість, стиль, посмішку; роздумували над креативністю, фольклором, вінтажем. Шукали нового чи забутого старого, намагалися бути об’єктивними критиками… А тут, в одну мить, сірооке мале і жваве дівча зовсім перевернуло уяву про роботу театру моди «Дебют». Зайшовши за куліси ви б побачили маленький, гарно-організований «мурашник» юних модниць, кожна з них знає, що і як вона повинна зробити із реквізитом, і тут стає зрозумілим, що все , що ми бачили на сцені – це лише верхівка айсберга.
Мода була, є і буде… Про неї завжди будуть писати, говорити, перешіптуватися, критикувати, заздрити, але всі пам’ятатимуть, що створювати моду, чи будь-що – тяжка праця. І кожна хвилина слави потребує майстерності, яка набувається з часом.
Золота Лодка 2013
Третього жовтня, в четвер, в Палаці Молоді відбувся вокально-хореографічний конкурс «Золота Лодка», що проходить у рамках третього Міжнародного фестивалю творчості молодих «Фольков Інспіренс». Почався він о 10:30, коли всі учасники нарешті з’їхалися.
Відкрив конкурс вступним словом пан Адам Кохер, директор Палацу Молоді ім. Юліана Тувіма. Далі було представлено журі.
Розпочався концерт з виступу лодзького гітарного оркестру, котрий показав всю свою майстерність володіння цим інструментом, граючи Шопена, проте найбільш динамічно все ж виглядав диригент. Потім виступив музичний колектив «Золоті Струни» з України. Граючи на бандурах, вони відтворили музичні композиції різних народів світу, з яких більше всього запам’ятались мелодії з Стародавньої Греції, а також українські народні пісні.
Білоруси ж вирішили представити першим запальний дитячий танок. І якщо попередні два номери навіяли на глядачів моральне задоволення і, навіть, певне заціпеніння, то саме після виступу театру танцю «IRIS SHOW» очі глядачів засвітилися веселощами.
Після цього зі своїми народними піснями і танцями знову виступили Польща (у лиці групи естрадного танцю «Pędziwiatry», шкільного ансамблю танцю «BAŁUTKI», ансамблів пісні і танцю «Poltex», «KALINA», «Nowa Zorza», «Krajki», «Samba Extrema», «Zespół Tu i Teraz» та інших) і Білорусь («IRIS SHOW», «PIESIENKA»).
Хочеться відзначити виступи грузинського колективу «GE-folk». Динамічний виступ, незвична для європейців культура, яку їм вдалося передати у всьому колориті… Все це робить їх виступ одним із кращих і найнеповторніших.
Палестинці теж не відстали. Їх танцювальний ансамбль «BAQOUN» вибрав для показу дуже цікавий номер з величезним смисловим навантаженням, котрий, часом, нагадував якийсь прадавній ритуал. Танок розповідає про швидкоплинність життя та смерть, яка має особливість підкрадатися, коли її геть не чекаєш. Це смерть воїна, котрий помре або від кулі, або під копитами ворожого коня. Танець показує нам і жаль, і плач, і величезний смуток, – тобто все, що пов’язане з людською кончиною. То є їх культура, незвичайна і фантастична.
Проте найбільш динамічним виступом відзначився український «Барвінок», котрий зумів збудоражити зал своїм запальним гопаком – найвідомішим народним танцем України. Глядачі спостерігали за цим дійством з відкритими ротами, а по спині в них бігали мурашки. Навіть палестинці, стоячи біля сцени, намагались повторити якісь рухи, пробували відтворити певні моменти, бо перебували у цілковитому захопленні.
Концерт-конкурс продовжувався досить довго, з 10:30 по 13:00, тож ті колективи, що виступали останніми, дуже хвилювалися. Проте це не завадило їм виступити на високому рівні. Всі були молодцями. Тож будемо чекати результатів конкурсу.
Коментарi