Повернутися до звичайного режиму

Практикум із спадкового права

Задача 1. Після смерті громадянина П. в нього залишилося майно на 10000 грн. Про своє бажання отримати це майно заявили 12-річна дочка, 82-річна мати і два брати померлого (відповідно 30 та 62 років). Прийміть рішення в цій ситуації.

Зразок відповіді. За відсутності заповіту, спадщину отримають спадкоємці за законом. Серед спадкоємців двоє — спадкоємці першої черги (мати та донька), двоє — другої (брати). Майно отримають в рівних долях (по 5000 грн) мати та донька померлого.

Задача 2. Після смерті одинокої жінки, заповіту щодо її власного будинку та майна на суму 16 000 грн не було виявлено. Родичів в неї також не було. Постало питання про подальшу долю майна жінки. Як ви вирішите цю ситуацію?

Зразок відповіді. За відсутності заповіту та спадкоємців за законом майно перейде у власність територіальної громади, на території якої проживала померла.

Задача 3. Громадянин С. залишив заповіт, яким розпорядився все належне йому майно (на суму 24 000 грн) передати музею, присвяченому його діду. У нього залишилися син (21 рік, водій) та дочка (14 років, учениця). До вас, як до юридичного консультанта, звернулися жінка померлого (їй 45 років, працює на залізниці) і його мати (66 років). Дайте їм обґрунтовану відповідь щодо можливості отримання спадщини.

Зразок відповіді. Серед спадкоємців померлого за законом двоє (мати і донька) непрацездатні, отже вони незалежно від змісту заповіту мають право на обов'язкову долю спадщини. Таким чином, вони отримають 1/2 від тієї частки, яку мали б отримати за відсутності заповіту. Виходячи з того, що за відсутності заповіту спадщина була б розділена між чотирма спадкоємцями першої черги (мати, жінка, донька та син) і доля кожного становила 6000 грн, обов'язкова доля складе 3000 грн.

Задача 4. У померлої громадянки К. залишилися мати і чоловік. Крім того, громадянка мала двох братів і сестру. Мати, чоловік і сестра відмовилися від спадщини. Дайте їй відповідь про долю заповіту.

Зразок відповіді. За відсутності заповіту майно успадковують спадкоємці за законом відповідно до черг спадкування. У даному випадку спадкоємці першої черги (мати і чоловік) відмовилися від спадщини, тому до спадкоємства будуть закликані спадкоємці другої черги — брати і сестра. Сестра також відмовилась від обов'язкової спадщини, тому майно між братами має бути розподілено в рівних долях.

Задача 5. 2 січня 2006 року помер громадянин П., після смерті якого залишилось спадкове майно у вигляді квартири в місті Донецьку. До нотаріальної контори звернувся гр.Н., який є онуком двоюрідної сестри спадкодавця з заявою про прийняття спадщини. Чи належить гр.Н до якої-небудь черги спадкоємців за законом. В якому разі він може одержати свідоцтво про право на спадщину?

Зразок відповіді. Ст. 1275 ч.1 якщо у спадкодавця на момент відкриття спадщини вже не було нікого в живих з родичів ближчого ступеня споріднення або якщо вони відмовились від прийняття спадщини, або не прийняли спадщину, то в такому разі онук двоюрідної сестри спадкодавця може одержати свідоцтво про право на спадщину за законом як спадкоємець 5 черги спадкоємців, шостого ступеня споріднення спадкоємців за законом у разі підтвердження ступеня споріднення.

ЗАДАЧА 6. Після смерті у 2008 гр. Петра Петрова. на спадкування його майна претендують:- дружина (гр. Марія Петрова.)- батько, інвалід І групи.Спадкове майно складається з трикімнатної квартири та автомобіля. Спадкодавець залишив заповіт на все майно на ім'я дружини (Марії Петрової). Яким чином буде оформлятися спадкова справа?

Зразок відповіді. Спадкодавець залишив заповіт на все майно на свою дружину, але згідно ст. 1241ЦК батько , як інвалід І групи має право на обов’язкову частку, яка буде складатися із 1/ 2 того, що належало йому по закону. З урахуванням цього визначаємо долі батька та дружини: Батько отримає по 1/ 4 квартири та по 1/ 4 автомобіля як обов’язкову частку. Дружина отримає по 3/4 на квартиру та ¾ на автомобіль за заповітом.

Кiлькiсть переглядiв: 15152

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.