75 років званню "Герой Соціалістичної Праці"

/Files/images/Герой праці.jpgЗвання Героя Соціалістичної Праці та Положення про звання засновані Указом Президії Верховної Ради СРСР від 27 грудня 1938 " Про встановлення вищого ступеня відзнаки - звання Героя Соціалістичної Праці ». Раніше існувало звання Герой Праці. Текст Положення був такий: «звання Героя Соціалістичної Праці присвоюється особам , які своєю особливо видатною новаторською діяльністю в галузі промисловості, сільського господарства, транспорту, торгівлі, наукових відкриттів і технічних винаходів проявили виняткові заслуги перед Радянською державою, сприяли піднесенню народного господарства, науки, культури, зростанню могутності і слави СРСР». Згідно з Положенням, Герою Соціалістичної Праці вручалися орден Леніна і грамота Президії Верховної Ради СРСР. Пізніше, Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 травня 1940 «Про додаткові відзнаки для Героїв Соціалістичної Праці » , був встановлений особливий знак для Героїв Соцпраці - золота медаль «Серп і Молот».

Спочатку не передбачалося нагородження Героя Соціалістичної Праці за новий трудовий подвиг другою золотою медаллю. В Указі Президії ВР СРСР від 3 березня 1949 вперше була встановлена ​​можливість нагородження Героїв Соціалістичної Праці - передовиків сільського господарства другою золотою медаллю « Серп і Молот». Даний Указ передбачав , що на честь заслуг двічі Героїв споруджувалися бронзові бюсти на їх батьківщині. Однак другими золотими медалями відзначалися і Герої Соціалістичної Праці , які працювали в інших галузях народного господарства.

Орден Леніна спочатку вручався не більше одного разу , тільки при першому нагородженні.

Пізніше Президія Верховної Ради СРСР Указом від 6 вересня 1967 встановив ряд пільг Героям Соціалістичної Праці, Героям Радянського Союзу і кавалерам всіх трьох ступенів ордена Слави. Перелік пільг був розширений до 30-річчя Перемоги Указом від 30 квітня 1975 року та діє понині, підтверджений законодавством Російської Федерації, хоча звання Героя Соцпраці скасовано.

У 1973 році Указом від 14 травня було затверджено Положення про звання Героя Соціалістичної Праці у новій редакції . Положення визначало , що « звання Героя Соціалістичної Праці є вищим ступенем відзнаки за заслуги в галузі господарського і соціально-культурного будівництва» і «присвоюється особам, які проявили трудовий героїзм, своєю особливо визначною трудовою діяльністю внесли значний внесок у підвищення ефективності суспільного виробництва, сприяли підйому народного господарства, науки, культури, зростанню могутності і слави СРСР». Було знято обмеження в кількості повторних нагороджень медаллю «Серп і Молот», що існувала з 1940 року ( не більше трьох разів ). Положення вводило порядок вручення ордена Леніна при кожному нагородження медаллю « Серп і Молот». Положення затвердило також, що якщо Герой Соціалістичної Праці є одночасно Героєм Радянського Союзу, то на його батьківщині також споруджувалось бронзове погруддя, як якби він був двічі Героєм Соцпраці. Крім того, Положення затвердило перелік пільг, встановлених раніше.

Постановою Президії Верховної Ради СРСР від 22 серпня 1988 року " Про вдосконалення порядку нагородження державними нагородами СРСР» повторне нагородження медаллю « Серп і Молот» було припинено.

Героям Радянського Союзу , що є одночасно Героями Соціалістичної Праці, за клопотанням державних органів і громадських організацій могли споруджуватися бронзові бюсти. Бронзові бюсти за життя Героїв не встановлювалися.

Через три роки, в 1991 році, це звання було скасоване разом з нагородної системою СРСР.

Всього звання Героя Соціалістичної Праці удостоєні 20605 чоловік, в тому числі 205 разів - двічі і 16 разів - тричі ( за іншими даними , число нагороджених склало 21560 чоловік).

16 осіб отримали це високе звання посмертно.

Позбавлені звання Героя Соціалістичної Праці 95 осіб.

Кiлькiсть переглядiв: 1135

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.