День пам'яті ЗАХИСНИКІВ України

/Files/images/1_2023/den-pamiati.jpg

29 серпня 2014 року російські війська розстріляли колону українських захисників під Іловайськом, яким попередньо пообіцяли дати можливість безпечного виходу з оточення.

Ця трагедія стала наймасштабнішою у 2014 році в російсько-українській війні, коли за кілька днів загинули сотні наших солдатів.

У липні 2014 року українська армія здобула низку перемог, звільнивши значні території Донбасу від окупантів та розпочала оточення Донецька.

На початку серпня через смт Ізварине на територію України вторглися регулярні підрозділи армії РФ, участь яких мала переломити ситуацію та завадити завершенню війни. Чисельність російських військ складала близько 35 тисяч особового складу, до 60 танків та ще кілка сотень військової техніки.

З 6 серпня частини ЗСУ разом добровольчими батальйонами почали штурмувати Іловайськ, а з 18 серпня вже тривали міські бої.

Перелом відбувся 24 серпня (на День Незалежності, що дуже символічно), коли до Іловайську прибуло російське підкріплення (із близько сотнею одиниць військової техніки, які перейшли державний кордон). Їм вдалося оточити Іловайськ та відрізати наші війська, утворивши котел.

Українське командування намагалося організувати прорив кільця, однак безуспішно, а тому розпочалися перемовини з противником щодо виведення наших військ з оточення.

28 серпня були погоджені умови, за якими наступного дня мав відбутися вихід.

О 8:15 ранку 29 серпня українські сили почали виходити двома маршрутами (були сформовані північна та південна колони, які рухалися із Многопілля до Новокатеринівки). Російська сторона пообіцяла відкрити «зелений» коридор для безпечного виходу українських сил із Іловайська.

Однак, як це, зазвичай, трапляється, росіяни не дотримали слова і колона українських військових та техніки була розстріляна. Коли голова колони дісталася Чумаків (на маршруті виходу) російські війська відкрили вогонь і розстріляли українські підрозділи.

За офіційними даними в Іловайській трагедії загинули 366 українських захисників, 429 були поранені і ще три сотні потрапили в полон.

На початку вересня Генеральна прокуратура України відкрила кримінальну справу за фактом масової загибелі військовослужбовців. 14 серпня 2017 ГПУ направила дані розслідування до Міжнародного кримінального суду.

Іловайська трагедія була переломним моментом літньої військової кампанії та загалом російсько-української війни.

Саме після подій під Іловайськом розпочалися довготривалі та малорезультативні перемовини сторін, результатом яких стали перші й другі мінські угоди та ще кілька десятків спроб досягти перемир’я.

Сьогодні важливо згадати ті події, які залишаються глибокою раною в нашій історії.

/Files/images/1_2023/1 нІллов.jpg

З 2019 року ця дата відзначається як День пам’яті захисників України, коли ми згадуємо всіх, хто поліг за нашу безпеку, свободу й незалежність.

Кiлькiсть переглядiв: 153

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.